Sportiva Andreea Văcaru, calificare în finala mare a probei de 50 m spate, la Cupa României de înot

Vești bune de la Târgu Mureș, acolo unde, în aceste zile are loc Cupa României la înot în bazin de 50 de metri pentru seniori, tineret și juniori 1 și 2. Sportiva noastră Andreea Văcaru a reușit calificarea în finala mare a probei de 50 metri spate, dar și locul 5 în clasamentul Open.

Rezultatul este unul foarte bun pentru înotătoarea clubului nostru, care în urmă cu puține zile a scăpat de emoțiile examenului de Bacalaureat. Elevă a Liceului „Voievodul Mircea” din Târgoviște, la clasa cu profil sportiv, Andreea a demonstrat faptul că sportul antrenează deopotrivă și mintea, reușind să treacă cu brio de primul test al maturității, cu media generală de 9.33.

Astăzi, 19 iulie, când sărbătorim Ziua Națională a Înotului, în incinta Bazinului Olimpic CS Mureșul din Târgu Mureș, a debutat Cupa României la înot în bazin de 50 metri pentru seniori, tineret și juniori 1 și 2, organizată de Federația Română de Natație și Pentatlon Modern, în parteneriat cu cu C.S. Mureșul Târgu Mureș. Competiția are loc în perioada 19-21 iulie.

Cupa României se va desfășura după sistemul serii eliminatorii – finale. Excepție vor face probele 400 m mixt, 800 m liber și 1.500 m liber, care se vor desfășura ca serii contracronometru.

Probele de concurs sunt următoarele: 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1.500 m liber, 50 m, 100 m, 200 m spate, 50 m, 100 m, 200 m bras; 50 m, 100 m, 200 m fluture, 200 m și 400m mixt.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here